fbpx

27.04 wieczorem Tarcza Finansowa PFR uzyskała notyfikację Komisji Europejskiej.

Oznacza to, że mikroprzedsiębiorstwa i firmy z sektora MŚP będą mogły składać wnioski o subwencje już w ciągu kilku najbliższych dni.

Według założeń dostępnych na obecną chwilę (FRP zastrzega, że przed ostatecznym wdrożeniem informacje na ich stronie mogą jeszcze ulec zmianie) mikroprzedsiębiorcy (poniżej 10 pracowników i roczny obrót poniżej 2 mln euro) mogą liczyć na:
-12 tys. zł na jedną osobę zatrudnioną w firmach, które w wyniku pandemii straciły między 25 (włącznie) a 50 proc. przychodów ze sprzedaży;
-24 tys. zł na jedną osobę zatrudnioną w firmach, które straciły między 50 (włącznie) a 75 proc. przychodów;
-36 tys. zł na jedną osobę zatrudnioną w firmach, które straciły 75 proc. lub więcej przychodów ze sprzedaży.
Maksymalna wartość subwencji dla mikrofirm wynosi 324 tys. zł.

Natomiast sektor MSP (do 249 pracowników lub roczny obrót do 50 mln euro lub suma bilansowa poniżej 43 mln euro) może oczekiwać wsparcia w wysokości:
– 4% przychodu ze sprzedaży za poprzedni rok obrotowy dla firm, które w wyniku pandemii straciły między 25 (włącznie) a 50 proc. przychodów ze sprzedaży;
– 6% przychodu ze sprzedaży za poprzedni rok obrotowy dla firm, które w wyniku pandemii straciły między 50 (włącznie) a 75 proc. przychodów ze sprzedaży;
– 8% przychodu ze sprzedaży za poprzedni rok obrotowy dla firm, które w wyniku pandemii straciły 75 proc. przychodów ze sprzedaży lub więcej.

Finansowanie to jest zwrotne jednak udzielane jest na preferencyjnych warunkach. Zwrot subwencji następuje w systemie ratalnym, rozpoczęcie spłaty następuje po roku od udzielenia wsparcia.
Istnieje możliwość umorzenia do 75% wartości finansowania. Warunkiem koniecznym jest utrzymanie działalności przez rok. Na wysokość umorzenia będzie wpływało to w jakim stopniu po roku od udzielenia subwencji zostanie utrzymane zatrudnienie.

Udzielone finansowanie preferencyjne może być przeznaczone na bieżącą działalność operacyjną przedsiębiorstwa oraz działania restrukturyzacyjne.

Wnioski będzie można składać przez banki – ich lista została opublikowana na stronie FRP.

https://pfrsa.pl/tarcza-…/tarcza-finansowa-pfr-dla-mmsp.html