fbpx

Rzecznik MSP Adam Abramowicz w ostatnim czasie aktywnie wnioskuje do organów państwowych o interpretacje/zmiany przepisów związanych z COVID-19. Z punktu widzenia przedsiębiorców najważniejsze wydają się inicjatywy takie jak przełożenie terminu wdrożenia nowego JPK_VAT oraz umorzenie mikropożyczki z urzędu.

Rzecznik złożył Ministrowi Finansów propozycję przesunięcia terminu wdrożenia nowego pliku JPK_VAT zawierającego deklarację VAT dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Wdrożenie tych zmian miałoby zostać odroczone o 3 miesiące – tj.1 października 2020 r. zamiast 1 lipca. Tak jak to miało miejsce w przypadku dużych przedsiębiorców, ci przedsiębiorcy mieli przesunięty termin w związku z COVID-19 z 1 kwietnia na 1 lipca.
https://bit.ly/2X4NgwV

Natomiast pismo w sprawie mikropożyczki pismo otrzymała Jadwiga Emilewicz – Minister Rozwoju i Wiceprezes Rady Ministrów. Rzecznik MSP zawnioskował w nim o umorzenie mikropożyczki z urzędu, jeśli przedsiębiorca będzie prowadził działalność przez wymagane minimum trzy miesiące od otrzymania wspomnianej pożyczki. Na chwilę obecną trzeba pamiętać o złożeniu wniosku o umorzenie pożyczki 14 dni po upływie trzech miesięcy od otrzymania pożyczki.
https://bit.ly/3c3xu9S

Przedsiębiorcy i księgowi mogą jedynie liczyć na to, że postulaty Rzecznika MSP nie trafią do kosza.