fbpx

Ministerstwo Finansów proponuje benefity przedsiębiorcom obsługującym płatności bezgotówkowe. Nowe pakiety bonusów w ramach projektu “podatnik bezgotówkowy” miałyby obowiązywać od 2022 roku. 

Ministerstwo Finansów przedstawiło na swojej stronie internetowej rozwiązania, które mają popularyzować udostępnianie możliwości dokonywania płatności bezgotówkowych. O programie promowania obrotu bezgotówkowego mówił także w wywiadzie wiceminister finansów Jan Sarnowski. Program ma mieć dwie fasady – pakiet SILVER oraz pakiet GOLD, nazwy te słusznie kojarzą się z obrotem bezgotówkowym, a dokładniej z kartami kredytowymi. 

Pakiet SILVER 

Dla przedsiębiorców dopiero zaczynających przyjmowanie płatności bezgotówkowych przysługiwać ma pakiet SILVER. W ramach niego przedsiębiorcy ma przysługiwać dodatkowe odliczenie od dochodu w wysokości 100% wydatków na nabycie terminala płatniczego i obsługę transakcji płatniczych.  

Ulga ma objąć szereg kosztów związanych z obsługą transakcji płatniczych, takich jak opłaty za najem, opłaty interchange czy opłaty systemowe. Maksymalna wysokość odliczenia ma wynieść 1000 zł rocznie, a w przypadku podatników zwolnionych z kas rejestrujących ma to być 2500 zł. 

Ulga ma przysługiwać przedsiębiorcom, którzy nie przyjmowali płatności bezgotówkowych przy użyciu terminali przez ostatni rok, oraz ci, którzy korzystali z programu Polski Bezgotówkowej i utrzymają przyjmowanie płatności bezgotówkowych po zakończeniu programu. Tacy podatnicy będą mogli korzystać z ulgi podatkowej na terminal do 2 lat odkąd zaczęli ponosić koszty obsługi transakcji płatniczych. 

Oczywiście przedsiębiorcy będzie przysługiwać także prawo do zaliczenia wydatków na zakup terminala oraz obsługi transakcji płatniczych do kosztów uzyskania przychodu.

Pakiet GOLD 

Drugi pakiet wprowadza pojęcie podatnika bezgotówkowego. Aby uzyskać status podatnika bezgotówkowego musi on: 

  • realizować miesięczne obroty w wysokości min. 50 tys. zł oraz 80 proc. obrotu musi być realizowane w transakcjach z klientami detalicznymi,
  • obsługiwać minimum 65 proc. płatności w formie bezgotówkowej – po dwóch latach próg minimalny wzrośnie do 80 proc. 

Przedsiębiorcy spełniający powyższe warunki mieliby uzyskać następujące korzyści:

  • ulgę na terminal w podatku dochodowym, działającą bezterminowo (inaczej niż przy pakiecie SILVER). Odliczenie miałoby przysługiwać w wysokości 200%, a maksymalny jego limit to 2000 zł rocznie. Oznacza to, że za każdą złotówkę wydaną na obsługę płatności bezgotówkowych, podatnik zmniejszy dochód o 3 zł. Najpierw o złotówkę jako koszt uzyskania przychodu, a potem o kolejne 2 zł – w ramach ulgi. Z preferencyjnej ulgi na terminal skorzysta przedsiębiorca który będzie podatnikiem bezgotówkowym co najmniej przez 7 miesięcy w roku podatkowym.
  • szybszy zwrot VAT – środki miałyby znaleźć się na koncie należącym do podatnika w maksymalnie 15 dni. To 4 razy szybszy zwrot VAT niż dotychczasowe standardowe 60 dni.

Korzyści dla państwa z płatności bezgotówkowych 

Program ten nie wziął się bez powodu, ponieważ obrót bezgotówkowy niesie wiele korzyści dla budżetu państwa: 

  • oszczędność na emisji gotówki – szacuje się, że obrót gotówkowy kosztuje gospodarkę około 1 proc. PKB, 
  • ograniczanie szarej strefy, 
  • większa kontrola nad obrotem pieniądza. 

Źródła: https://www.gov.pl/web/finanse/podatnik-bezgotowkowy-dla-firm-juz-od-2022-r 

Bądź na bieżąco – polub nasze biuro rachunkowe na Facebooku oraz zaglądaj do aktualności na naszej stronie.